Image by Gustav Gullstrand
 

CO JE TO LESNÍ KLUB

Lesní klub je forma předškolního vzdělávání, není zapsán v Rejstříku škol a školských zařízení. V lesním klubu mohou děti plnit svou povinnou školní docházku za předpokladu, že je rodiče přihlásí do režimu individuálního vzdělávání.

 

V lesních klubech jsou děti vzdělávány na základě Školního vzdělávacího programu, který je v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem. Většina činností však probíhá v přírodě, aby se děti seznámily se zvířaty, rostlinami a různými přírodními jevy v jejich přirozeném prostředí.

Naším cílem je vést děti k lásce a úctě nejen k přírodě samotné, ale i jeden k druhému. Pobytem venku v přírodě děti posilují nejen svou mysl, ale také imunitu.

Koncept lesních mateřských škol a klubů se datuje od 50. let minulého století a pochází z Dánska. V dnešní době jsou lesní mateřské školy velmi rozšířené jak v Dánsku, tak v Německu a skandinávských zemích. Právě lesní kluby ve Skandinávii, kde platí heslo ,,neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení“, jsou naší inspirací.

Proč právě Modřinka?

Sýkora modřinka je ptáček, po kterém je pojmenován náš lesní klub.  A proč? Protože právě modřinka byla úplně první ptáček, který přiletěl k nám do krmítka, které jsme vytvořili pro naši dcerku. Ačkoli nápadů byla spousta, Modřinka nakonec vyhrála.

 

NÁŠ TÝM

Nela Křížová

Zakladatelka LK Modřinka, koordinátorka

 

Jsem maminka téměř dvouleté dcery, milovnice přírody, cestování a sportu. V našem lesním klubu se věnuji organizaci a komunikaci s rodiči. Vždy jsem byla akční a podnikavý člověk. S narozením dcery jsem si stále víc a víc pohrávala s myšlenou vytvořit něco pro děti; něco, co mě bude naplňovat a zároveň to budou moci využívat i lidé, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu. Myslím, že lesní klub přesně toto splňuje. Mám zkušenosti s hlídáním předškolních dětí. Na vaše děti se také budu těšit jako průvodce.

IMG_2218_edited_edited.jpg
IMG_2217_edited_edited.jpg

Berenika Křížová

Manažerka vzpomínek, průvodce

 

Jsem mladší sestra Nely, a v současné době se živím hlídáním dětí a asistencí pro děti, které ji potřebují. Právě absolvuji kurz asistent pedagoga a jednou týdně se budu na vaše děti těšit jako průvodce. Budu se také starat o to, aby si vaše děti odnesly z našich akcí, výletů, ale i z běžného dne vzpomínky nejen ve své hlavičce, ale také prostřednictvím fotografií a videí tak, aby se k nim mohly kdykoliv vrátit. Mluvím česky, anglicky a rusky a už se moc těším na dobrodružství, které s vašimi dětmi zažijeme.

Jana Křížová

Manažerka výletů, průvodce

 

Jsem maminka Nely a Bereniky. V životě mám ráda výzvy a baví mě dělat věci, které mají smysl. Děti jsou pro mě smyslem života a práce s nimi mě nesmírně obohacuje ve všech směrech. Studovala jsem tříletý intenzivní kurz klasické homeopatie a dvouletý postgraduální kurz homeopatie, v současné době absolvuji kurz člena první pomoci. Budu tedy s dětmi jezdit na výlety jako zdravotník a dva dny v týdnu budu průvodcem vašich dětí.  Budu mít také na starosti zajištění stravování a plánování a organizaci výletů. Domluvím se anglicky a rusky. V Modřince spolu zažijeme spoustu legrace, zábavy a radosti!

IMG_2219_edited_edited.jpg
186546378_250657430165989_60036165058643

Dorča Perutková

Průvodce

 

Jsem optimista s láskou k přírodě a dětem. Sama jsem ze 7 sourozenců a od malička jsem byla i ve skautu, takže děti jsem kolem sebe měla vždycky a staly se mojí součástí. Ve volných chvílích se věnuju vzdělávání ve skautingu, hudbě a hlídání. Zajímám se i o ekologii a udržitelnost. Mluvím česky, anglicky a mám základy němčiny. Mám mnoho zkušeností a kurz zdravotníka zotavovacích akcí.

Mgr. Lucie Vanická

Odborná konzultantka v oblasti pedagogiky

 

Lucinka, naše dlouholetá rodinná známá. Člen rodiny a člověk s tím největším srdcem na dlani. Vystudovala speciální pedagogiku a již 12 let pracuje jako vedoucí vychovatelka, učitelka a zástupkyně ředitelky ve speciální škole pro děti s kombinovaným postižením. V Modřince nám poskytuje odborné konzultace a rady v oblasti pedagogiky. Společně s námi vytváří plány aktivit a konzultuje s námi veškeré dotazy týkající se pedagogiky. Je nedílnou součástí našeho týmu a my jí za to moc děkujeme!

 Tým všech průvodců vám představíme hned, jakmile bude kompletní. 

Image by Annie Spratt
 

NAŠE ZÁZEMÍ

V našem lesním klubu bude pro děti připravené zázemí v podobě pravé mongolské jurty, kde budou jíst, odpočívat a v případě velmi nepříznivého počasí tvořit a bavit se.

 

Jurta je zateplena a v zimě vyhřívána. Nemusíte mít tedy strach, že by vašim dětem byla zima. Co se týká vybavení jurty, tak tam najdete botníky a místo pro úschovu náhradního oblečení a osobních věcí dětí, stolečky a židličky na jídlo, žíněnky na odpočívání a všechny potřebné věci na hraní a tvoření.

 

Naše jurta je vyrobena a dovezena přímo z Mongolska. Na fotografie z cesty, montáže a samotné jurty se můžete podívat v naší fotogalerii.

 

Dále se v areálu lesního klubu Modřinka budou nacházet kompostovací separační toalety a v jurtě barely s pitnou, tekoucí vodou. Fotografie celého areálu a jednotlivých věcí budeme postupně nahrávat do naší fotogalerie. Vše tvoříme velmi pečlivě a vybíráme si výrobce, kteří berou ohled na životní prostředí. Proto vám děkujeme za trpělivost. Jedno vám ale můžeme slíbit. V září bude vše hotové a připravené. 

Image by Annie Spratt
 

CO NÁS V TOMTO ROCE ČEKÁ?

Na co se v jednotlivých měsících mohou děti těšit? Stejně tak jako klasické mateřské školy, i my naše děti vzděláváme na základě Školního vzdělávacího programu, který je v souladu s rámcovým vzdělávacím programem.

Image by Irina Iriser
 

NÁŠ CÍL A PLÁNY DO BUDOUCNA

Naším hlavním cílem jsou děti, které se za námi budou každé ráno těšit. Přejeme si, aby si děti z našeho lesního klubu odnesly spousty vzpomínek, zážitků a kamarádů. Chceme zachovat osobnost a individualitu každého dítěte a zároveň mu pomoct si osvojit vlastnosti, jako je samostatnost, tolerance, úcta a pokora. Věříme dětem, které jsou naší budoucností a chceme jim připravit, hned po rodině, ten nejkrásnější a nejlaskavější odrazový můstek do jejich cesty životem.

 

V budoucnu bychom v našem lesním klubu chtěli přivítat další rodinné členy v podobě menších zvířátek, o které by se děti společně s námi staraly. Mohly by to být slepičky, králíčci, morčátka nebo malé kozičky.